decoroom.info - створи сайт безкоштовно!

:: Меню ::


Головна

Новости
1. Як створюють веб-сторінки
1.1 Як створюють веб-сторінки
1.2. Як розмістити веб-сервер-сторіночку на сервері
1.3. Як написати веб-сторінку
1.4. Огляд програм для проглядання веб-сторінок
1.5. Огляд програм для створення веб-сторінок
1.6.(Частина-I) Створення веб-сторінок за допомогою програми Allaire Homesite/Cold Fusion
1.6.(Частина-II)Автоматизація введення

2. Основні засоби мови htmL
2.1. Просте форматування тексту
2.2. Найголовніше на будь-якій веб-сторінці - гіперпосилання
2.3. Як створити списки на веб-сторінці
2.4. Створення таблиць
3. Графіка на веб-сторінці
3.1.(Частина-I) Основні способи застосування графіки
3.1.(Частина-II)Зображення-карта
3.2. Графічні формати Інтернету
3.3. Графічні елементи оформлення веб-сторінок
3.4. Графічні маркери
3.5. Підготовка малюнків в програмі Xara Webstyle
3.6.(Частина-I)Підготовка малюнків в програмі Adobe Photoshop
3.6.(Частина-II)Прикраса зображення дрібними деталями
4. Оформлення веб-сторінки з використанням стилів
4.1. Оформлення за допомогою атрибуту STYLE
4.2. Визначення стилів в спеціальній таблиці
4.3. Огляд інших можливостей стильових таблиць
5. Використання звуку на веб-сторінці
5.1. Додавання звукового оформлення
5.2. Програми для стиснення звукових фрагментів
5.3. Маленькі хитрощі
6. Динамічні веб-сторінки на основі JavaScript
6.1. Прості приклади
6.2. Як писати власні функції
6.3. Динамічна зміна зовнішнього вигляду сторінки
6.4. Інші можливості мови JavaScript
7. Веб-сторінки, що реагують на дії користувача
7.1. Введення даних користувачем у форми htmL
7.2.(Частина-I)Сторінка, керована за допомогою миші
7.2.(Частина-II)Динамічне управління позиціонуванням елементів
7.3. Сторінка, керована з клавіатури
7.4.(Частина-I)Динамічне відображення тексту веб-сторінки
7.4.(Частина-II)Використання інших властивостей при роботі з текстом
7.5. Динамічна зміна графічних елементів веб-сторінки
8. Розміщення елементів на веб-сторінці і навігація по сайту
8.1. Використання структури фреймів
8.2. Управління розташуванням елементів веб-сторінки за допомогою таблиць
9. Додаткові можливості формування веб-сторінок
9.1. Приклад використання елементу управління Tabular Data
9.2. Приклад простого серверного сценарію
Цікаві сайти!
Карта сайту xml

Карта сайту htm

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Контакти
Додати у вибране

:: Друзі:

Biz-nes.info самовчитель по веденню бізнесу в інеті
Каталог
 

:: Статистика ::

 

 

 

 

 

 

5. Використання звуку на веб-сторінці

5.1. Додавання звукового оформлення

У попередніх розділах ми розглянули оформлення веб-сторінок за допомогою таблиць стилів CSS і графічних елементів. Проте є ще один декоративний компонент - звук. Звичайно, зустрічаються веб-сайти, на яких він перетворюється з декоративного в основній, - наприклад, такі сайти музичної тематики, музичні архіви і т.п.

Існує велика кількість форматів звукових файлів, але далеко не всі вони використовуються на веб-сторінках. На форматах музичних фай лов ми зупинимося декілька пізніше, а спочатку подивимося, якими способами можна помістити той або інший музичний об'єкт на сторінку. Природно, що користувач почує музику лише в тому випадку, якщо у нього встановлена звукова карта.

Фонова музика

Для відтворення фонової музики найпростіше застосувати тег <BGSOUND> . Правда, він працює тільки в броузерах Internet Explorer і Mosaic, зате дуже зручний. Якщо написати так:

<BGSOUND SRC="beethl.mid" LOOP="-1" BALANCE”"-5000" VOLUME="0">

то на веб-сторінці як фонова музика виконуватиметься файл beeth.mid, який вказаний в атрибуті SRC=. Атрибут LOOP= потрібний для того, щоб визначити, що робити, коли музичний фрагмент завершиться. Значення LOOP="-1" або LOOP="infinite" означає, що музичний файл програватиметься від початку до кінця нескінченна кількість разів (поки користувач не покине веб-сторінку). Значенням атрибуту LOOP= може бути позитивне число, що означає кількість повторів звукозапису. Наприклад, при LOOP="4" файл буде програно чотири рази.

Для броузера Internet Explorer версії 4 (і пізніших) можна застосовувати ще два атрибути: VOLUME= і BALANCE=. За допомогою атрибуту VOLUME= можна зменшити гучність звучання. Саме зменшити, оскільки | значення цього атрибуту за умовчанням рівне нулю, що відповідає максимальній гучності. Теоретично, граничне значення атрибуту

VOLUME= рівне -10 000, проте зазвичай у використанні значень менш -1000 особливого сенсу немає.

Атрибут BALANCE= задає зсув звуку по панорамі. Його значення рівне “-10 000” відповідає крайньому лівому положенню, а “10 ТОВ” - крайньому правому. Значення за умовчанням рівне нулю, що відповідає розташуванню звуку по центру, в більшості випадків є оптимальним рішенням.

Існує ще один атрибут тега <BGSOUND>, що працює тільки в броузере Mosaic. Це атрибут DELAY=, який визначає паузу перед нача лом звучання фонового музичного файлу. Цікаво, що значення DELAY= потрібно указувати в секундах (а не в мілісекундах, як завжди). Застосування цього атрибуту має сенс тільки для не великих аудіокліпів, оскільки зазвичай музичний файл все одно починає звучати після деякої затримки, оскільки завантажується досить довго, особливо якщо це файл формату WAVE або AIFF.

Звукові об'єкти

Інший спосіб приміщення музичного об'єкту на сторіночку полягає в застосуванні більш універсального тега <OBJECT> . Взагалі кажучи, цей тег може використовуватися не тільки для вбудовування звукових об'єктів. Він з'явився свого часу в Internet Explorer для вбудовування об'єктів ActiveX/COM (що було альтернативою можливості запуску Java-аплетів в броузерах Netscape за допомогою тега <APPLET> ). Якщо музичний об'єкт розміщений на веб-сторінці за допомогою тега <OBJECT>, броузер в деяких випадках може повідомити про відсутність засобів відтворення файлів такого типу. Іноді це викликає здивування, оскільки ті ж файли чудово відтворюються на тому ж комп'ютері, проте тут потрібний не будь-який засіб відтворення, а тільки вбудоване в даний броузер. У таких випадках необхідно доустановити модуль перегляду в броузер (можливо, заздалегідь завантаживши його з Інтернету).

Для приміщення музичного об'єкту на сторіночку використовується такий синтаксис тега <OBJECT>:

<OBJECT DATA="SOUNDS/MyI')OLLY.mp3" TYPE="audio/wav">

</OBJECT>

Як бачите, атрибут DATA= визначає файл - джерело музики, а атрибут TYPE= визначає його тип (формат). Про формати ми поговоримо нижче.

Якщо при використанні тега <BGSOUND> музика виконується як фон, то при використанні тега <OBJECT> об'єкт можна спостерігати на екрані, як правило, у вигляді вбудованого програвача з кнопками Пуск, Стоп і іншими елементами управління. Тому для тега <OBJECT> можливе використання таких атрибутів, як ALIGN= (із значеннями top, middle, bottom, left, right), WIDTH=, HEIGHT=, HSPACE=, VSPACE= і навіть USEMAP=. Всі ці атрибути нам вже знайомі по тегу <IMG>. До речі, за допомогою тега <OBJECT> дійсно можна вставляти в тексти веб-сторінок графічні об'єкти і відеокліпи. При цьому список форматів істотно розширюється (наприклад, можна проглядати картинки у форман тах TIFF і WMF), лише б тільки до броузеру був підключений відповідний модуль перегляду. До речі, можна вкладати декілька елементів <OBJECT> один в одного. Це приводить до наступного результату: якщо в броузере є засіб проглядання зовнішнього об'єкту, буде відображений саме він, а якщо немає - броузер спробує відобразити внутрішній об'єкт, і т.д. Наприклад, можна написати так:

<OBJECT DATA="MyClip.mpg" TYPE="video/x-mpeg">

<OBJECT DATA="MySound.aiff" TYPE="audio/x-aiff">

<OBJECT DATA="MyPicturel.tiff" TYPE="image/tiff">

<OBJECT DATA="MyPicture2.gif" TYPE="image/gif"> Здесь должен быть видеоклип... </OBJECT> </OBJECT> </OBJECT> </OBJECT>

В даному прикладі броузер спочатку спробує відтворити відеокліп (файл у форматі MPEG). Якщо це йому вдасться, то все, що знаходиться усередині даного тега, ігнорується, а якщо немає - броузер спробує відтворити музичний файл у форматі АIFF. Якщо ж він не знайде модуля вос твору і для цього файлу, він спробує відобразити малюнок у форматі TIFF, а вже якщо і це не вийде, то у форматі GIF. При такому неймовірному збігу обставин, що броузеру і це не вдасться зробити, на місці об'єкту буде просто відображений текст Тут повинен бути

відеокліп... І ще один момент. У теге <OBJECT> можна встановити атрибут STANDBY=, значення якого (текстовий рядок) відображатиметься на екрані до тих пір, поки об'єкт не завантажиться цілком. Наприклад, цілком доцільно написати так:

<OBJECT DATA="sound.wav" TYPE="audio/wav" STANDBY="3arpyжаю звуковой объект, подождите немного...">

Якщо файл sound, wav має чималий розмір, користувач уві діт на екрані напис про завантаження, що відбувається.

Звукові гіперпосилання

І нарешті, ще один спосіб приміщення музики на веб-сторінку полягає в простому створенні гіперпосилання на музичний файл (у атрибуті HREF=). Наприклад, якщо написати

...А зараз послухайте <А HREF="mymusic.mid">музыкy</A>!

то при натисненні на гіперпосилання користувач почує звукозапис із заданого файлу (після того, як той завантажиться). В деяких випадках броузер може видати запит, чи відкривати йому цей файл з поточного місця (тобто, чи програвати його відразу), або ж просто зберегти на жорсткому диску. А іноді броузер може запитати вказівку на додаток, за допомогою якого даний файл повинен відтворюватися. Якщо музична інформація дійсно важлива, слід користуватися саме цим способом, оскільки в самому крайньому випадку користувач завжди зможе просто зберегти файл на диск, а потім вже прослуховувати його за допомогою інших npогpaмм.

Формати звукових файлів

Отже, які ж формати музичних файлів ми можемо використовувати? Перш за все, це, звичайно, звукові формати WAVE, AU та. AIFF. Ці формати можуть містити власне звук. Іноді вони можуть містити також стислі звукові дані, проте оформлені в стандартному форматі, причому для їх відтворення в системі повинні бути встановлені відповідні модулі. У теге <OBJECT> формат WAVE позначається як audio/wav, формат AU - як audio/basic і формат AIFF - як audio/x-aiff. Крім того, існує звуковий формат Netscape Packed Audio, файли якого мають розширення .lа або .Ima. Він позначається як audio/ nspaudio.

Звукові файли займають зазвичай великий об'єм (навіть у стислому вигляді), і, відповідно, завантажуються через інтернет дуже довго. Тому дуже часто вживають також музичні файли у форматі MIDI. MIDI-фацлы не містять власне звукової інформації. Вони містять тільки набір команд типу клавішу ДО першої октави натиснути через 2 секунди після початку, відпустити ще через 0.5 секунд (звичайно, це дуже примітивний опис MIDI-команди, але в цілому дає уявлення про те, що це таке). Ці команди виконуються синтезатором, вбудованим в звукову карту користувача (або зовнішнім модулем, якщо такий є). Тому якість звучання, почута користувачем, сильно залежить від устаткування, що є у нього. Проте файли, написані для стандарту GM {General MIDI) зазвичай звучать дуже схоже на всіх синтезаторах, що підтримують його, а його підтримують практично всі сучасні звукові карти.

Оскільки набір MIDI-команд займає набагато менший об'єм, чим звукова інформація, MIDI-файли завантажуються набагато швидшим. Наприклад, MIDI-файл довжиною звучання 1 мин. зазвичай займає від 10 до 30 Кбайт (залежно від темпу і кількості нот), і, відповідно, час його завантаження складе приблизно від 3 до 12 з при з'єднанні через модем на швидкості 28 800 бит/с. Звуковий же файл завдовжки 1 мин. матиме розмір близько 10 Мбайт в нестислому і приблизно від 300 Кбайт до 2 Мбайт - в стислому вигляді. Час його завантаження через те ж з'єднання буде, відповідно, коливатися в межах від 1 мин. 40 з. до 12-14 мин. Для завантаження в нестислому вигляді - близько години. Як бачите, якщо тривалість завантаження критична, то використання формату MIDI має незаперечні переваги.

Основна проблема використання формату MIDI полягає в тому, що якщо у нас вже є готовий музичний запис (наприклад на компакт- диску), то її ніяк не можна перевести у формат MIDI, окрім як наново “склавши” і записавши її в MIDI-редакторові. Просто такої технології сьогодні ще немає. Крім того, якщо треба помістити на веб-сторінку пісню із словами, то теж не можна використовувати для цього формат MIDI. Тому часто все ж таки доводиться використовувати звукові формати, не дивлячись на їх великий об'єм.

Стиснення звукових файлів

Як вже мовилося вище, нестислі звукові дані CD-якості займають приблизно 10 Мбайт на хвилину звучання. Тому були разра ботани спеціальні алгоритми стиснення звукових файлів. На жаль, всі вони володіють одним і тим же недоліком: чим сильніше знижується об'єм файлу звукозапису, тим гірше стає її якість. Тому доводиться балансувати, вибираючи між якістю записи і розміром файлу. На багатьох веб-сторінках музичної тематики навіть пропонуються декілька варіантів одного і того ж музичного фрагмента - якісніший для завантаження через JSZW-лінію і декілька менш якісних для завантаження по модемних лініях з різною швидкістю.

Найбільш популярні на сьогоднішній день три формати стиснення звукових файлів: RealAudio, MPEG 1 Layer 3 і TWINVQ.

Формат RealAudio був розроблений фірмою RealNetworks. Це самий ран ній з форматів стиснення звукозапису, і тому він найбільш распростра нен в Інтернеті. В даний час він підтримує стиснення для потоку (швидкості завантаження) від 5 до 96 кілобіт в секунду. Низькі значення цього параметра (від 5 до 16 Кбит/с) призначені для повільних модемів. Їх переважно використовувати лише для мовних записів, оскільки при швидкості потоку 16 Кбит/с максимальна відтворна частота звуку не перевищує 8 Кгц, тобто при прослуховуванні користувач практично не почує високих частот, а при сильнішому стисненні (до 5 Кбит/с) про якесь адекватне сприйняття взагалі говорити не доводиться. Для стиснення музики краще використовувати швидкість потоку не менше 32 Кбит/с, що дає цілком прийнятні результати для монофрагментів.

Ви можете запитати, а чому це ступінь стиснення ми раптом стали вимірювати в одиницях величини потоку (швидкості завантаження)? Насправді це має сенс! Річ у тому, що головною проблемою використання звуку в Інтернеті було те, що користувач просто втомлювався чекати, поки завантажиться великий файл - адже відтворення його могло починатися тільки після закінчення повного завантаження. Компанія RealNetworks запропонувала новий шество, зване потоковим методом відтворення звукових (а згодом і відео-) файлів. При використанні цього методу відтворення може початися майже відразу ж після початку завантаження файлу. Поки одна частина файлу завантажується, інша вже відтворюється!

В цьому випадку дуже важливо розрахувати саме швидкість завантаження. Адже необхідно, щоб поки один фрагмент відтворюється, наступний встиг завантажитися, інакше вся технологія втрачає сенс. Різні модемні лінії мають різну швидкість потоку даних, тому для них, відповідно, необхідний різний ступінь стиснення звукових файлів. Щоб позбавити користувача від обчислень, ступінь стиснення файлів відразу стали обозна чать через відповідну швидкість потоку даних.

Таким чином, доцільно представляти на веб-сторінці декілька варіантів звукового файлу. Тоді і користувач, що має повільний модем, не відчує себе обділеним, і власник швидкої лінії смо жет почути покращувану якість.

Формат RealAudio

Файли формату RealAudio зазвичай мають розширення імені .RM. (Іноді для сумісності із старими версіями програвачів використовується розширення .RA, проте одного розширення тут недостатньо. Для такої сумісності необхідно використовувати також старі версії алгоріт мов стиснення.) Проте якщо просто написати на своїй веб-сторінці что- нібудь ніби

<A HREF="mymusic. гm">Слушайте музыку !</А>

то, швидше за все, звуковий файл mymusic.rm спочатку завантажуватиметься, а лише потім відтворюватися. Щоб забезпечити потокове відтворення, потрібно поступити таким чином. Спочатку створюється файл, в якому немає нічого, окрім текстового посилання на музичний файл, наприклад:

http://www.myprovider.com/~mypage/mymusic.rm

Звернете увагу на те, що слід вказати повну URL-адресу файлу, включаючи протокол доступу (швидше за все, це буде http://). Створений файл може мати будь-яке ім'я з розширенням .RAM (наприклад mymusic.ram). Він ізомещаєтся на сервер, і гіперпосилання дається саме на нього:

<A HREF="mymusic. гаm">Слушайте музыку !</А>

Ось в цьому випадку при натисненні на посилання відразу ж почнеться відтворення файлу. Проте не забудьте вказати необхідну швидкість модемного з'єднання, щоб користувач відразу знав, клацати йому на посиланні 1 чи ні:

<A HREF="mymusic. гат">Слушайте музыку! <I>(32 кбит/с, моно) </I></А>

А ще краще зробити декілька варіантів для різних модемів, як мовилося вище. Крім того, передбачите ситуацію, коли у користувача повільний модем, а він все ж таки хоче послухати музику не в найгіршій якості. Дайте йому можливість просто завантажити менш стислий файл:

Слушайте музыку!<BR>

<А HREF="mymusic.ram"> <I>(96 кбит/с, стерео) </I></A>

<BR>

<А HREF="inymusicl.ram"> <I>(64 кбит/с, моно) </I></A><BR>

<А HREF="myrnusic2.ram"> <I> (32 кбит/с, моно) </I></A><BR> <А HREF="mymusic3.ram"> <I>(16 кбит/с, моно) </I></A><BR>

<А HREF="mymusic4.ram"> <I>(8 кбит/с, моно) </I></A><BR>

<SMALL>Bы можете также послушать эту музыку с лучшим качеством (96 кбит/с, стерео), предварительно

<А HREF="mymusic.гт">загрузив ee.</A></SMALL>

Щоб прослуховувати файли у форматі RealAudio, необхідна програма RealPlayer, яку можна безкоштовно завантажити з сайту компанії розробника: www.real.com. А для функціонування потокового методу відтворення на сервері повинна бути встановлена програма RealServer. Зазвичай вона буває встановлена на будь-якому сервері, що поважає себе, проте якщо з потоковим відтворенням виникають які-небудь проблеми, то, швидше за все, незайве перевірити її наявність, запитавши про це адміністратора сервера.

Формат МpЗ

Інший поширений формат стиснення звукових даних називається MPEG 1 Layer 3, а скорочено - просто МРЗ (саме таке розширення імені зазвичай мають файли цього формату). Цей формат використовує інші алгоритми стиснення. Для деяких звукових файлів вони підходять краще, ніж алгоритми RealAudio, для деяких - гірше). Крім того, підтримуються ступені стиснення до 320 Кбит/с. Таке стиснення зменшує початковий нестислий файл всього в чотири рази, зате їх якість практі- чесання невідмітна від “сьогодення”. Часто використовують МРЗ-стиснення з шириною потоку 128 Кбит/с, при якому початкові файли стискаються приблизно в 10 разів, а якість звучання все ще залишається близькою до оригіналу.

Формат MPEG 1 Layer 3 також підтримує можливість потокового відтворення. Наприклад, якщо в .RAM-файле вказати файл формату МРЗ, то він теж почне відтворюватися майже відразу ж після натиснення на гіперпосилання. Але все таки головною перевагою МРЗ є підтримка ступенів стиснення від 128 до 320 Кбит/с, а такі швидкості з'єднання з Інтернетом зустрічаються не дуже часто. При ступені стиснення 64 Кбит/с і менш, як правило, якісніший результат дає стиснення у форматі RealAudio. Тому МРЗ-файли рідко використовують для прослуховування через інтернет. Зазвичай їх пропонують спочатку завантажити цілком. На відміну від WAVE-файлів, у МРЗ-файлів є ще дно корисна властивість. Якщо при завантаженні МРЗ-файлу урветься зв'язок і немає можливості дозагрузки, то це не так образливо, оскільки можна прослуховувати хоч би ту частину файлу, яка завантажилася.

Формат TwinVQ

Порівняно новим форматом стиснення звукових файлів є формат TWINVQ, створений компанією Yamaha. Він відрізняється чудовими алгоритмами стиснення, що дозволяють стискати звукову інформацію з набагато меншою втратою якості. Наприклад, файли, стислі TWINVQ до 96 Кбит/с за якістю звучання нагадують МРЗ-файли, стислі до 192 Кбит/с, причому часто звучать навіть краще останніх. Таким чином, з'явилася можливість стискати звукову інформацію майже в два рази щільніше, не втрачаючи якість звуку. Зрозуміло, можливе потокове відтворення. Іноді файли формату TWINVQ називають vqf-файлами (по їх розширенню). Правда, стиснення у формат TWINVQ займає більше часу, чим стиснення в RealAudio або MPEG I Layer3, а відтворення отніяаєт більше ресурсів. Але це відчутно тільки на застарілих комп'ютерах (Pentium 100 Мгц і нижче).

Таким чином, для використання на веб-сторінках підходять лише небагато музичних форматів. Це, перш за все, MIDI, а також три звукові формати: TWINVQ, RealAudio і MPEG I Layer 3. Слідує хаті гать використання інших форматів стиснення, що є на сьогоднішній день, унаслідок їх низької якості. Крім того, не поміщайте на свої веб-сторінки нестислу звукову інформацію і файли форматів типу WAVE, окрім спеціальних випадків, коли це дійсно необхідно.